وبلاگ

نکات مهم در مورد اصول طراحی سربرگ

اصول طراحی سربرگ

سربرگ ابزاری حیاتی در مکاتبات تجاری و اداری است که هویت و اعتبار یک شرکت را بازتاب می‌دهد. یک سربرگ حرفه‌ای، نه‌تنها نقش شناختی دارد، بلکه ارتباط مستقیم با مشتریان، همکاران و ارگان‌های دیگر را تسهیل می‌کند. اصول طراحی سربرگ، با تمرکز بر چارچوب‌های گرافیکی و نگارشی، موجب می‌شود این ابزار، جذابیت بصری داشته باشد. به‌علاوه، اطلاعات مفید و لازم را بادقت و به‌سادگی به مخاطب ارائه دهد.

سربرگ چیست و چه کاربردی دارد؟

سربرگ بخشی از نامه‌ها، اسناد رسمی یا فرم‌های اداری است. این بخش شامل اطلاعاتی مانند نام و آدرس فرستنده، تاریخ، موضوع، نام و آدرس گیرنده و گاهی اطلاعات تماس می‌شود. سربرگ‌ها به‌عنوان بخشی از ارتباطات رسمی و تجاری استفاده می‌شوند.

از جمله مواردی که در اصول طراحی سربرگ قرار می‌گیرد، نام شرکت یا سازمان، آدرس، شماره تماس، لوگو یا نشان تجاری و اطلاعات تماس است. سربرگ‌ها به‌دلیل نقشی که در معرفی و اطلاع‌رسانی یا دریافت اطلاعات دارند، در حوزه‌های مختلفی استفاده می‌شوند. از جمله:

 • کاربردهای رسمی و اداری

سربرگ‌ها در محیط‌های رسمی و اداری کاربردهای متعددی دارند. این کاربردها معمولا مرتبط با نوع ارتباطات، ارگان‌ها یا نهادهای مختلف در محیط کسب‌وکار هستند. برخی از کاربردهای رسمی سربرگ‌ها، عبارتند از:

 • نامه‌ها و مکاتبات رسمی

سربرگ در نامه‌ها و مکاتبات اداری برای نمایش اطلاعات فرستنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله نام سازمان، لوگو، آدرس، شماره‌تلفن، وب‌سایت و سایر راه‌های ارتباطی، در اصول طراحی سربرگ رسمی مهم هستند.

 • فرم‌های اداری

در فرم‌های مختلف مانند فرم‌های اجازه‌نامه، درخواست‌های رسمی، فرم‌های اطلاعات شخصی و غیره از سربرگ برای نمایش هویت و اطلاعات اداری استفاده می‌شود.

 • سندسازی قراردادها و اسناد رسمی

در اسناد مهمی مانند قراردادها، توافق‌نامه‌ها و سند انتقال، سربرگ برای نشان دادن هویت طرفین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مستندات حسابداری و مالی

در گزارش‌ها مالی و حسابداری نیز، سربرگ برای نشان‌دادن نام شرکت، شماره تماس و آدرس کاربرد دارد.

 • فعالیت‌های تجاری و بازاریابی

در موارد مربوط به فعالیت‌های تجاری و بازاریابی مانند نمایشگاه‌ها و ملاقات‌های تجاری سربرگ به‌عنوان یک وسیله ارتباطی و تبلیغاتی نیز به‌کار می‌رود.

رعایت اصول طراحی سربرگ در این موارد، به‌عنوان یک ابزار رسمی و معرف، به اعتبار سازمان کمک می‌کند. بدین ترتیب، اطلاعات مربوط به هویت و تماس شرکت، در هنگام ارتباط با مخاطبین، به‌صورت قابل اعتمادی ارائه می‌شود.

 • کاربردها تجاری و برندسازی

سربرگ‌ها در تجارت و برندسازی نقش بسیار مهمی دارند. آن‌ها به‌عنوان یک بخش از برند، هویت کسب‌وکار یا سازمان را ارائه می‌دهند. سربرگ‌ها به‌عنوان یک ابزار برجسته در تبلیغات و ارتباطات تجاری کمک می‌کنند تا برند یکپارچه و یکنواخت به‌نظر برسد. بدین صورت می‌تواند ارتباطی مستقیم و پایدار با مشتریان برقرار کند. کاربردهای سربرگ در تجارت، عبارتند از:

 • تقویت هویت برند

سربرگ‌ها، حاوی لوگو، نام تجاری و الگوهای طراحی هستند که هویت برند را تقویت می‌کنند. این بخش از هویت بصری کمک می‌کند تا شناخت برند تقویت شود و در ذهن مشتریان جا بیفتد. این امر، هدفی اساسی در اصول طراحی سربرگ تجاری است.

 • تبلیغات و بازاریابی

سربرگ‌ها ابزار بسیار قوی در تبلیغات و بازاریابی هستند. آن‌ها معمولا حاوی شعار، نام شرکت، لوگو و اطلاعات تماس مهم هستند که در تبلیغات و ارتباطات تجاری به‌کار می‌روند.

 • تعیین ارزش افزوده

یک سربرگ متمرکز بر برند، ارزش مضاعفی به کسب‌وکار می‌بخشد. مشتریان با دیدن یک سربرگ قوی، به محصول یا خدمات شما اعتماد بیشتری می‌یابند.

 • افزایش شناخت برند

هرگاه یک برند سربرگ‌های مشخص و یکنواخت داشته باشد، شناخت مشتریان از برند افزایش می‌یابد. از اصول طراحی سربرگ تجاری، تمایز برند نسبت به سایر رقبا است.

 • تایید اعتبار و اصالت

سربرگ‌های حاوی اطلاعات رسمی و آدرس‌های فیزیکی و دیگر راه‌های تماس، اعتبار شرکت را تایید می‌کنند.

سربرگ چیست

اندازه و سایز سربرگ

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های طراحی و چاپ سربرگ، اندازه آن است. عموماً سربرگ‌ها در دو سایز A4 و A5 چاپ می‌شوند که هر کدام کاربردهای ویژه خود را دارند. به‌عنوان‌مثال سربرگ A5 برای مکاتبات اداری کوتاه مناسب است و سربرگ A4 برای مکاتبات بلند کاربرد دارد. شما می‌توانید برای سازمان یا شرکت خود از هر دو اندازه بهره بگیرید.

نوع کاغذ مورداستفاده در چاپ سربرگ

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی سربرگ استفاده از کاغذ مناسب برای چاپ آن است. عموماً برای چاپ سربرگ‌ها از کاغذ تحریر استفاده می‌شود. کاغذهای تحریر به‌گونه‌ای هستند که جوهر به دو طرف آن نفوذ نمی‌کند. این کاغذ مقاومت بسیار بالایی دارد و بهترین گزینه برای بایگانی ‌شدن است. از دیگر انواع کاغذ مناسب برای چاپ سربرگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاغذگلاسه؛ مناسب برای چاپ سربرگ

یکی از مقاوم‌ترین کاغذها برای چاپ سربرگ کاغذگلاسه است. این کاغذ جوهر را به طور یکنواخت جذب می‌کند و در گرماژهای مختلف تولید می‌شود. هرچه گرماژ (وزن) بیشتر باشد، ضخامت کاغذ بیشتر شده و فرایند چاپ باکیفیت بیشتری صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که کاغذهای گلاسه قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع کاغذ؛ مانند کاغذ تحریر دارند.

 • کاغذ کتان؛ بهترین کاغذ برای چاپ سربرگ

کاغذ کتان یکی از بهترین کاغذها برای چاپ سربرگ است و بافت بسیار جالبی دارد که آن را برای چاپ سربرگ مناسب می‌کند. کاغذهای کتان با استفاده از الیافی از گیاه کتان ساخته می‌شوند و بسیار مقاوم هستند. کاغذ کتان در گرماژ‌های مختلف و رنگ‌های گوناگون به بازار عرضه شده است.

نوع کاغذ مورداستفاده در چاپ سربرگ

15 موردی که باید در طراحی سربرگ استاندار رعایت شود

یادگیری و رعایت اصول طراحی سربرگ، به برندها کمک می‌کند تا با نمایش یک هویت قوی و هماهنگ، روابط موثرتری با مخاطبان خود برقرار سازند. آن‌ها می‌توانند تصویر حرفه‌ای و معتبر خود را از طریق سربرگ‌ها انتقال دهند. هر چند، برای انتقال موثر باید برخی نکات رعایت شوند.

 • هویت بصری مدون

هویت بصری یک شرکت یا برند شامل عناصری مانند لوگو، رنگ‌ها، فونت‌ها و الگوها است. در اصول طراحی سربرگ، استفاده از لوگوی شرکت به همراه رنگ‌ها و فونت‌های هماهنگ، امری بسیار اساسی خواهد بود. این عناصر باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند تا یک ارتباط یکنواخت و متداوم در شناخت برند ایجاد کنند.

 • اطلاعات تماس دقیق

بخش اطلاعات تماس باید شامل نام شرکت، آدرس دفتر مرکزی یا محل فعالیت اصلی، شماره‌تلفن، ایمیل و وب‌سایت باشد. این اطلاعات باید دقیق و به‌روز باشند تا مخاطبان بتوانند به‌راحتی با شرکت یا برند تماس برقرار سازند.

 • استفاده از کاغذ باکیفیت

کاغذ مناسب برای سربرگ باید وزن و ضخامت مطلوبی داشته باشد. انتخاب کاغذ باکیفیت و مناسب، نقش بسیار مهمی در استحکام و ظاهر نهایی آن دارد. کاغذ باید با وزنی معقول انتخاب شود که نه خیلی سبک و شکننده و نه خیلی سنگین باشد.

 • کیفیت بالای چاپ

انتخاب کاغذی باکیفیت مناسب و چاپ دقیق در اصول طراحی سربرگ حائز اهمیت است. کاغذی با وزن و ضخامت مناسب و پوشش مات یا براق، در کنار استفاده از تکنولوژی‌های چاپی مانند لیتوگرافی یا جوهرافشانی می‌تواند ظاهر حرفه‌ای و جذابی به سربرگ ببخشد.

 • یکنواختی استایل و طرح

حفظ یکنواختی در استایل، با استفاده از ترازبندی متن و تناسب بصری حاصل می‌شود. از به‌کارگیری رنگ‌های متناسب با هویت بصری و هماهنگی طرح‌های گرافیکی، برای جلب توجه و حفظ شناخت برند، اطمینان حاصل کنید.

طراحی سربرگ استاندار رعایت شود

 • محتوای مختصر و مفید

محتوای سربرگ باید کوتاه، مختصر و مفید باشد. این بخش، شامل اطلاعات اصلی شرکت و راه‌های لازم برای ارتباط سریع است. استفاده از جملات کوتاه و معنادار، به همراه اطلاعات کافی و کاربردی، کاربران را به‌سرعت به هدفشان هدایت می‌کند.

 • توجه به ترازبندی

ترازبندی صحیح اجزای مختلف مانند محتوا، لوگو و اطلاعات تماس در اصول طراحی سربرگ اهمیت زیادی دارد. فضاهای خالی بین بخش‌های موجود، طراحی، زیبایی و خوانایی را افزایش می‌دهد. ضمن آنکه طراحی را تا حدی ساده و قابل فهم می‌کند.

 • سازگاری با استانداردها

رعایت استانداردهای مکاتبات رسمی و قوانین مربوط به این حوزه مهم است. اگر سربرگ به قصد انجام معاملات و نه تبلیغات طراحی می‌شود، باید اصول استاندارد گسترده بین‌المللی را رعایت کند.

 • سازگاری با چاپ الکترونیک

از اصول طراحی سربرگ، می‌توان به اهمیت هماهنگی با تکنولوژی چاپی و نمایش الکترونیک اشاره کرد. این بدان معناست که طراحی باید در نمایش الکترونیک (مثل ایمیل یا مستندات PDF) قابل خواندن و جذاب باشد.

 • عدم آشفتگی رنگی

طراحی باید از آشفتگی رنگی دور باشد. استفاده متعادل از رنگ‌ها، فونت‌ها و المان‌های گرافیکی می‌تواند طراحی را خوانا و مرتب و به شناخت برند کمک کند.

 • حجم و اندازه مناسب الگو

تناسب اندازه و حجم الگو با اندازه کاغذ، از دیگر اصول طراحی سربرگ است. تراز بین المان‌ها، استفاده از فضای مناسب، اندازه متن، گرافیک‌های خوانا و قابلیت فهم الگو به مطلوبیت طرح کمک می‌کند.

 • آداب نگارش

استفاده از آداب نگارشی صحیح و رعایت نکات دستوری و املایی در محتوای متنی سربرگ اهمیت دارد. این مورد، تاثیر زیادی بر جلب توجه و قابلیت خواندن متن دارد و تصویر حرفه‌ای برند یا سازمان را تقویت می‌کند.

 • استفاده از ابزارهای گرافیکی مناسب

استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی حرفه‌ای مانند Adobe Illustrator، Photoshop، InDesign یا نرم‌افزارهای مشابه به طراحان کمک می‌کند تا المان‌های سربرگ را بادقت بالا طراحی و تنظیم کنند.

 • حفظ قابلیت خوانایی

استفاده از فونت‌های خوانا در اندازه مناسب، برای حفظ خوانایی محتوا در اصول طراحی سربرگ بسیار حیاتی است. فونت‌های ساده و قابل فهم، در جلب توجه و اعتماد مخاطب تاثیر به‌سزایی دارند.

 • تجدیدنظر و اصلاحات

ارزیابی دقیق و تجدیدنظر دوره‌ای در طراحی سربرگ لازم است. اصلاحات و به‌روزرسانی‌ها باید انجام شوند تا سربرگ به‌روز و بهینه باقی بماند.

موردی که باید در طراحی سربرگ استاندار رعایت شود

10 اصول طراحی سربرگ

قدرت طراحی سربرگ را هیچگاه دست‌کم نگیرید؛ زیرا می‌تواند شما را به موفقیت‌های چشمگیری در زمینه کاری‌تان برساند. زمانی از مزایای ویژه سربرگ‌ها بهره‌مند می‌شوید که تمام اصول لازم برای طراحی آن را رعایت کرده باشید. اگر می‌خواهید با اصول طراحی سربرگ به‌صورت کامل آشنا شوید، موارد زیر را بخوانید:

1- انتخاب اندازه مناسب برای سربرگ

برای اندازه سربرگ هیچ استاندارد یا قانون نوشته شده‌ای وجود ندارد، اما بیشتر سربرگ‌ها در اندازه‌های A4 و A5 چاپ می‌شوند. این سایزها بسیار عمومی و پرکاربرد هستند و با پاکت‌های اداری موجود در بازار هماهنگی لازم را دارند. کاغذ A4 فضای بسیار خوب و معقولی را برای نوشتن متن نامه و قرارگرفتن اطلاعات چاپی لازم در روی سربرگ را در اختیار شما قرار می‌دهد.

سایز سربرگ‌های A4، 21 در 29.7 سانتی‌متر است که یکی از بهترین ابعاد برای سربرگ محسوب می‌شود، برای کارها و نامه‌هایی که نیاز به اطلاع‌رسانی بیشتری دارند، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که در این سربرگ‌ها نباید فونت مورداستفاده شما سایز بزرگی داشته باشد؛ زیرا زیبایی و جلوه سربرگ را از بین می‌برد.

2- ترتیب اطلاعات درج شده بر روی سربرگ‌ها

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی سربرگ رعایت ترتیب درج اطلاعات و قرارگیری آن‌ها در جای درست است. اگر طراحی سربرگ را به افراد حرفه‌ای واگذار کنید، تمام اطلاعات به بهترین شکل ممکن در جای خود قرار می‌گیرند و دیگر نیاز نیست برای هر کدام از این اطلاعات به دنبال جای مخصوصی بگردید.

معمولاً در قسمت بالای سربرگ اطلاعاتی همچون لوگوی شرکت، نام شرکت، شماره ثبت، محل درج تاریخ، شماره نامه و پیوست ثبت می‌شود. قسمت پایین سربرگ نیز برای درج آدرس، شماره‌تلفن، دورنگار، آدرس پست الکترونیکی و آدرس وب‌سایت مناسب است.

البته اجباری برای رعایت این موارد وجود ندارد. ممکن است طراح سربرگ متناسب با نوع طراحی تشخیص دهد که باید جای این المان‌ها و اطلاعات را عوض کند؛ پس بهتر است همه‌ چیز را به طراحان واگذار کنید تا نتیجه‌ای مطلوب از طراحی سربرگ خود بگیرید. مطمئن باشید که طراحان بهتر از شما می‌توانند سربرگ‌ها را طراحی کنند.

3- لزوم هماهنگی سربرگ‌ها با سایر کاغذهای چاپی و ملزومات اداری

اگر می‌خواهید برای همیشه در ذهن مشتریان بمانید، باید اصل هماهنگی و تناسب بین سربرگ‌ها و سایر ملزومات اداری را رعایت کنید. منظور ما از ملزومات اداری مواردی همچون کارت ویزیت، فاکتور، پاکت‌نامه و… است. اگر هر کدام از این موارد طراحی جداگانه‌ای داشته باشند و در تم‌های رنگی مختلف ارائه شده باشند، هیچ اثر مثبتی در ذهن مشتری نخواهند گذاشت.

طراحی یکپارچه این اجزا با هدفِ ایجاد هماهنگی بصری میان آ‌ن‌ها انجام می‌شود. اگر می‌خواهید این هماهنگی را به ‌وجود آورید، بهتر است طراحی و چاپ تمام این موارد را به ارمغان گرافیک بسپارید تا با یک طراحی اصولی، هماهنگی لازم بین آن‌ها را ایجاد کنند. آن‌گاه خواهید دید که پیروی از یک سبک طراحی برای موارد چاپی، به چه میزانی در فروش شما مؤثر است.

4- اصل سادگی را فراموش نکنید

طراحی‌های بسیار شلوغ و ناهماهنگ برای سربرگ‌ها سبب مشوش ‌شدن و سردرگمی ذهن مخاطب می‌شود و هیچ تأثیر مثبت دیگری ندارد. فراموش‌ نکنید که این کاغذها رسمی هستند؛ بنابراین باید طراحی ساده و درعین‌حال هدفمندی داشته باشند. طرح‌های بسیار شلوغ سبب می‌شود تا ذهن مخاطب درگیر حاشیه باشد تا متن‌.

اگر می‌خواهید خودتان طراحی سربرگ را به ‌عهده بگیرید، بهتر است از ایده‌های ساده استفاده کنید. اگر در این زمینه تجربه‌ای ندارید، آن را به طراحان حرفه‌ای بسپارید. هزینه برای طراحی سربرگ نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده شغلی شما و جلب‌اعتماد مشتریان است؛ پس هیچ‌گاه به آن به چشم پرداخت یک هزینه اضافی نگاه نکنید.

اصول طراحی سربرگ

5- استفاده از بردارهای هندسی

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی سربرگ استفاده از بردارهای هندسی است که در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از طراحان و علاقه‌مندان در این زمینه قرار گرفته است. طراحی سربرگ با بردارها بسیار شکیل‌تر است. این بردارها را شاید بتوانید با نرم‌افزارهای طراحی آنلاین رسم کنید، اما هیچ‌گاه به زیبایی بردارهای رسم شده توسط طراحان نمی‌رسد.

6- استفاده از گرماژ (وزن) کاغذ مناسب

اگر می‌خواهید سربرگ‌های شما مقرون‌به‌صرفه باشند، باید از گرماژ مناسبی برای چاپ آن‌ها بهره بگیرید. عموماً بهترین گرماژها برای کاغذ بین 75 تا 85 گرم باشد. اگر می‌خواهید هزینه بیشتری برای چاپ سربرگ پرداخت کنید، می‌توانید از کاغذهایی با گرماژ بیشتر هم استفاده کنید. این مورد از مهم‌ترین اصول طراحی سربرگ است.

7- داشتن پس‌زمینه اختصاصی

اگر می‌خواهید نام کسب‌وکار یا سازمان شما به‌صورت برجسته‌تری در سربرگ کار شود، می‌توانید آن را در پس‌زمینه سربرگ هم بیاورید. این پس‌زمینه اختصاصی همانند یک واترمارک عمل کرده و احساس شخصی‌سازی بیشتری را به مخاطب ارائه می‌دهد. استفاده از لوگوی شرکت در پس‌زمینه نیز ایده‌ای جذاب برای خلق پس‌زمینه اختصاصی است.

8- سایز لوگوی خود را به حداکثر برسانید

در اصول طراحی سربرگ، هر چه لوگوی شما برجسته‌تر باشد، بهتر است و افرادی بیشتری آن را می‌بینند. لوگو باید به‌عنوان یک عنصر تزیینی به‌صورت اختصاصی در یکی از گوشه‌های سربرگ قرار بگیرد تا بهتر به چشم آید. البته فراموش نکنید که نباید سایز لوگو را بیش از اندازه، بزرگ کنید. در طراحی سربرگ همه ‌چیز باید در ابعاد متناسب با هم باشد.

9- اضافه‌کردن امضا به سربرگ

اگر می‌خواهید امضای شما در یک محل مشخص‌شده در تمامی سربرگ‌ها وجود داشته باشد، می‌توانید امضای خود را نیز به‌صورت چاپی به آن بیفزایید. اضافه‌کردن امضا به سربرگ یکی از اصول طراحی سربرگ است و ویژگی‌های متمایزی به سربرگ شما می‌بخشد. از آنجایی‌که امضای شما منحصربه‌فرد است، هیچ شخص دیگری نمی‌تواند سربرگ شما را کپی کرده و از آن استفاده کند.

10- از فضا به‌خوبی استفاده کنید

درست است که در اصول طراحی سربرگ هر المانی جایگاه مخصوص به خود را دارد، اما به این معنا نیست که شما نمی‌توانید سربرگ را آن‌طور که دوست دارید، تغییر دهید. شما می‌توانید از 4 طرف سربرگ خود نهایت استفاده را ببرید و تمام اطلاعاتی که دوست دارید در سربرگ وجود داشته باشد را در آن درج کنید.

فراموش نکنید که هیچ قانون سفت و سختی برای طراحی سربرگ وجود ندارد. شما می‌توانید سربرگ‌های زیادی را پیدا کنید که لوگوی آن‌ها به‌جای آنکه در بالای سربرگ قرار داشته باشد، در سمت راست سربرگ قرار گرفته است یا بسیاری از موارد این‌چنینی. تنها موردی که در اصول طراحی سربرگ مهم است، رعایت تناسب و اصل سادگی است.

10 اصول طراحی سربرگ

اطلاعات چاپی مورد نیاز روی سربرگ

توجه داشته باشید، این اطلاعات با توجه‌به کاربرد و نوع سربرگ متفاوت خواهند بود. اما به‌صورت کلی، در اصول طراحی سربرگ، موارد زیر معمولا مهم هستند:

 • نام و لوگو شرکت یا سازمان

بیشترین توجه به این دو مورد می‌شود، زیرا آن‌ها هویت بصری شما را نشان می‌دهند.

 • آدرس شرکت یا سازمان

آدرس فیزیکی از جمله آدرس دفتر مرکزی یا محل فعالیت‌های اصلی شرکت باید در سربرگ مشخص شود.

 • شماره‌تلفن و فکس

این اطلاعات ارتباطی می‌توانند شامل شماره‌تلفن‌های عمومی، شماره‌های داخلی و شماره فکس باشند.

 • آدرس ایمیل و وب‌سایت

اطلاعات تماس اینترنتی نظیر آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت شرکت نیز روی سربرگ قرار می‌گیرد.

 • شعار یا شماره ثبت شرکت

بسته‌به نیازهای شما، شعار یا شماره ثبت شرکت نیز در سربرگ قرار می‌گیرد. ذکر این موارد بستگی به اصول طراحی سربرگ در حوزه مورد نظر شما دارد. برای مثال، در سربرگ‌های اداری چنین چیزی لازم نیست.

 • اطلاعات دیگر

اطلاعاتی مانند شعار، شبکه‌های اجتماعی شرکت، اطلاعات مربوط به مجوزها و استانداردها و مواردی از این دست نیز ممکن است به سربرگ اضافه شوند.

چه کاغذی برای طراحی سربرگ حرفه‌ای استفاده می‌شود؟

نوع کاغذ نیز بستگی به کاربرد سربرگ دارد. این موضوع که سربرگ برای چه نهادی یا شرکتی و برای چه هدفی طراحی می‌شود، بسیاری از اصول طراحی سربرگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای انتخاب کاغذ مناسب برای سربرگ، موارد زیر را به‌صورت عمومی در نظر بگیرید:

 • وزن کاغذ

اندازه‌گیری وزن کاغذ به گرم در مترمربع صورت می‌گیرد. برای سربرگ‌های حرفه‌ای، معمولا از کاغذهایی با وزن ۸۰ تا ۱۲۰ گرم بر مترمربع استفاده می‌شود. هرچه وزن بیشتر باشد، استحکام سربرگ نیز بیشتر خواهد بود.

 • نوع پوشش

کاغذهای مات جلوه‌ای طبیعی دارند، درحالی‌که کاغذهای براق بیشتر درخشش دارند. انتخاب بین این دو، به سلیقه و استایل شرکت یا برند شما و اصول طراحی سربرگ منحصر به آن بستگی دارد.

 • ضخامت

کاغذهای با ضخامت مناسب (مثلا ۸۰ تا ۱۰۰ گرم بر مترمربع) به سربرگ استحکام بیشتری می‌دهند. ضمن آنکه، ظاهری حرفه‌ای به آن می‌بخشند.

 • جنس کاغذ

انواع مختلفی کاغذها از جمله کاغذهای معمولی، بازیافتی، چاپی و کاغذهایی با بافت و طرح‌های خاص وجود دارند. انتخاب جنس مناسب، به‌تناسب تمایلات برند شما است.

 • کیفیت چاپ

برخی کاغذها برای چاپ با تکنولوژی‌های خاص مانند لیتوگرافی یا جوهرافشانی سازگار هستند. برای رعایت اصول طراحی سربرگ به‌صورت حرفه‌ای، باید تکنولوژی لازم و ویژگی‌های فنی را در کنار ویژگی‌های گرافیکی درنظر داشت.

 • مقاومت در برابر فرسایش

کاغذهایی که مقاومت خوبی در برابر آفتاب، رطوبت و دما دارند، برای طراحی سربرگ‌ها در حجم زیاد و برای استفاده طولانی‌مدت مناسب هستند. معمولا در چنین موقعیت‌هایی، چاپ ریسو به‌عنوان یک گزینه مطرح می‌شود.

به‌طورکلی، انتخاب کاغذ مناسب برای سربرگ به ترکیبی از ویژگی‌هایی مانند وزن، پوشش، ضخامت، جنس، کیفیت چاپ و مقاومت نسبت به عوامل مختلف، بستگی دارد. هر برند و شرکت، با توجه به نیازهای خاص خود باید این عوامل را ترکیب کند.

چه کاغذی برای طراحی سربرگ مناسبه

اهمیت طراحی سربرگ

سربرگ‌ها به‌عنوان مدرکی مهم برای تعیین هویت شرکت و اعتبار سند مورداستفاده قرار می‌گیرند. با طراحی سربرگ مشتریان و مخاطبان با نگاه اول متوجه می‌شوند که این سربرگ در چه تاریخی و از طرف چه شرکت یا سازمانی ارسال شده است. اگر اصول طراحی سربرگ به‌صورت کامل رعایت شده باشد، سربرگ‌ها ظاهری جذاب و مشتری ‏پسندی خواهند داشت.

با چاپ سربرگ می‌توانید برای بیشتر دیده‌شدن برند خود هزینه بسیار معقولی بپردازید و با استفاده از آن معقول‌تر و حرفه‌ای تر به نظر برسید. فراموش نکنید که هرچه طراحی سربرگ‌ها خاص‌تر باشد، هویت‌سازی بهتر انجام می‌شود. اگر هنوز هم برای چاپ سربرگ قانع نشده‌اید، موارد زیر را به‌دقت مطالعه نمایید:

 • با استفاده از سربرگ‌ها می‌توانید مشتری‌های بالقوه خود را به مشتری‌های بالفعل و دائمی تبدیل کنید.
 • سربرگ‌ها نوعی برگه شناسایی برای سازمان هستند و اطلاعات مهمی در خصوص سازمان یا شرکت در آن درج می‌شود.
 • استفاده از سربرگ امنیت مکاتبات را افزایش می‌دهد؛ زیرا هر سازمانی سربرگ مخصوص به خود را دارد و کپی‌برداری از آن ممنوع است.
 • استفاده از سربرگ نشان‌دهنده احترام شما به مخاطب است.

قیمت طراحی سربرگ

قیمت طراحی سربرگ به عوامل مختلفی وابسته است. هر چه طراحی شما پیچیده‌تر باشد و در آن از المان‌های بیشتری استفاده شده باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. تجربه و مهارت طراح نیز از دیگر عوامل مؤثر در قیمت طراحی سربرگ است. فراموش نکنید انتخاب یک طراح باتجربه و قابل‌اعتماد ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد، اما نتایج بهتر و حرفه‌ای‌تر را به‌ دنبال دارد.

اگر سربرگ‌های خود را در کمترین زمان ممکن لازم داشته باشید، باید برای طراحی آن هزینه بیشتری بپردازید تا طراح آن را در اولین فرصت برای شما آماده کند. اگر بخواهید سربرگ خود را برای فضای دیجیتال یا وب‌سایت اختصاصی خود آماده کنید، قیمت آن با سربرگ‌های معمولی، متفاوت خواهد بود.

 طراحی سربرگ اصولی و استاندارد در ارمغان گرافیک

اگر نتوانید اصول طراحی سربرگ را رعایت کنید، تمامِ وقت و زحمتی که برای طراحی آن مصرف کرده‌اید، به هدر می‌رود. سربرگ‌ها از جمله مهم‌ترین اوراق در تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها محسوب می‌شوند و باید باتوجه‌به اصول خاصی طراحی شوند تا بهترین نتیجه و عملکرد را داشته باشند.

کانون تبلیغاتی ارمغان گرافیک با بهره‌مندی از طراحان گرافیک متخصص، خلاق، جوان و ایده‌پرداز بهترین سربرگ‌ها را باتوجه‌به حیطه فعالیت شما طراحی کرده و آن را در کمترین زمان ممکن به شما تحویل می‌دهند. کیفیت بالای کار ما سبب شده است تا شرکت‌های بزرگ و معتبری طراحی سربرگ‌های خود را به ما بسپارند.

 طراحی سربرگ در ارمغان گرافیک

جمع‌بندی

سربرگ در مکاتبات اداری نقش بسیار مهمی دارد. این ابزار مکاتباتی، هویت و اعتبار یک شرکت یا سازمان را نمایان می‌کند و ارتباطات رسمی و تجاری را تسهیل خواهد کرد. اصول طراحی سربرگ شامل استفاده از کاغذ باکیفیت، قراردادن اطلاعات اصلی شرکت، استفاده از لوگو و رنگ‌های مناسب، استایل یکپارچه و نمایش حرفه‌ای هویت برند است. طراحی سربرگ با این اصول، به برقراری ارتباط موثر و ایجاد تصویری مثبت برای مخاطبان کمک می‌کند.

سوالات متداول

چرا سربرگ در مکاتبات اداری و تجاری مهم است؟

سربرگ، هویت و اعتبار یک شرکت را نشان می‌دهد و در تشخیص سریع و تاثیرگذاری فوری نقش مهمی دارد.

چه مواردی باید در یک سربرگ وجود داشته باشد؟

نام و لوگوی شرکت، آدرس، شماره‌تلفن، ایمیل، وب‌سایت و اطلاعات تماس اصلی باید روی سربرگ مشخص شوند.

چگونه یک سربرگ حرفه‌ای طراحی کنیم؟

استفاده از کاغذ باکیفیت، برجسته کردن لوگو و اطلاعات اصلی، استفاده از رنگ‌های ساده و هماهنگ و حفظ استایل یکنواخت در طراحی، به حرفه‌ای‌بودن آن کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *