در حال نمایش یک نتیجه

به‌ احتمال‌ زیاد هنگامی‌که به پزشک مراجعه کرده‌اید، برایتان نسخه و دستور‌العملی می‌نویسد که فرد برای پیش‌برد روند درمانش به آن نیاز دارد؛ برخی از نسخه‌ها درون دفترچه بیمه‌ای که دارید قید می‌شوند، اما اکثریت پزشکان از برگه‌هایی به اسم سرنسخه این تجویزات را درج می‌کنند.

ما در این مقاله آموزشی به شما خواهیم گفت این برگه معتبر تجویزات پزشکی، چگونه و تحت چه روندی طراحی می‌شود؟ و در چه اموری کاربرد دارد؟ افرادی که قصد دارند مطب خصوصی و یا کلینیک درمانی خود را خاص و شیک کنند، همیشه علاقه‌مند هستند تا نام و لوگو خود را بر روی سرنسخه‌ها یا کارت ویزیت و … چاپ کنند و این‌گونه نام خود را در اذهان مراجعه‌کنندگان ماندگار کنند.

در ادامه همراه ما باشید تا به تعریف دقیق‌تر سرنسخه، سایز‌های مختلف و خاص آن و همچنین روند طراحی و چاپ آن به‌صورت مفصل بپردازیم تا شبهامات و سوال‌هایی که در این زمینه دارید به‌کلی برطرف شوند.

سرنسخه

سرنسخه چیست؟

سرنسخه به برگه یا یک سند گفته می‌شود که توسط پزشکان و کادر درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این برگه، پزشک جزئیات دقیق درباره تجویز داروها و روش درمان‌ را درج می‌کند و شخص بیمار طبق دستورالعملی که پزشک بر روی آن برگه خاص مشخص کرده است، روند درمان خود را پیش‌ می‌برد.

این برگه حاوی اطلاعاتی مانند: نام بیمار، تاریخ، نام و دوز داروها، راهنمایی‌های مربوط به مصرف دارو، تعداد دوره درمان ، تعداد و دستورات مربوط به هر دارو، و هرگونه دستورات ویژه دیگری که به بیمار ارائه می‌شود، است.

برگه سرنسخه پزشکی معمولاً به داروخانه‌ها یا داروسازی‌ها تحویل داده می‌شود تا داروهای مورد نیاز بیمار تهیه شوند. فرد مسئول در داروخانه براساس برگه سرنسخه پزشکی داروها را به بیمار تحویل می‌دهد.

یکی از اهداف چاپ و استفاده از برگه معتبر پزشکی در جلوگیری از خطاهای دارویی و تضمین صحیح تجویز داروها اهمیت دارد. با استفاده از این برگه، فرد بیمار می‌تواند روند درمان خود را مشاهده کرده و همچنین داروخانه می‌تواند داروها را درست و مطابق با دستور پزشک تهیه و درمان صحیح بیمار را تضمین کند.

سرنسخه چیست

از سرنسخه در چه مواردی استفاده می‌شود؟

بر روی این برگه‌ها اطلاعاتی مانند: آدرس مطب، نام و مشخصات پزشک، شماره تلفن، تاریخ و ساعت ویزیت و سایر اطلاعات تکمیلی مختص به پزشک یا درمانگاه و سایر مکان‌هایی که از سرنسخه استفاده می‌کنند، درج و چاپ خواهد شد.

از سرنسخه عموما در موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. در مراکز درمانی:

پزشکان در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مطب‌ها برگه سرنسخه را برای تجویز داروها به بیماران استفاده می‌کنند.

 1. در داروخانه‌ها و داروسازی‌ها:

این برگه پس از صدور توسط پزشک به دست بیمار می‌رسد و بیمار می‌تواند با ارائه این برگه به داروخانه یا داروسازی مربوطه، داروهای تجویز شده را تهیه کند. داروخانه‌ها و داروسازی‌ها بر اساس اطلاعات موجود در برگه سرنسخه، داروها را به بیماران تحویل می‌دهند.

به‌علاوه در برخی داروخانه‌ها مشاوران سلامت برای ارائه محصولات دارویی یا آرایشی بهداشتی وجود دارد که از این برگه‌های معتبر برای راهنمایی استفاده از اقلام تجویز شده را ارائه می‌دهند.

 1. در سیستم‌های بهداشتی و بیمه‌ای:

برگه سرنسخه پزشکی به عنوان یک سند قانونی و رسمی‌عمل می‌کند و سیستم‌های بهداشتی و بیمه‌ای برای امور ثبتی بیمار به آن استناد می‌کنند. این سیستم‌ها اطلاعات مربوط به قیمت دارو، نوع داروها و درمان‌های پزشکی را ثبت و پیگیری می‌کنند و در صورت لزوم، پرداخت هزینه‌های مربوطه را انجام می‌دهند.

استفاده از برگه معتبر پزشکی مهم است تا تجویز داروها به‌درستی صورت گیرد، خطاهای دارویی کاهش یابد و درمان بیماران بهبود یابد.

از سرنسخه در چه مواردی استفاده می‌شود؟

سرنسخه A5 چیست ؟

برگه‌ی سرنسخه‌ی A5 یک صفحه حاوی اطلاعات مندرج پزشک و مطب و … است که در سایز A5 طراحی و تولید می‌شوند.

ارائه خدمات چاپ ریسو در سایزA5 از سرنسخه‌ها در طرح و رنگ و مدل دلخواه شما، توسط وبسایت ارمغان گرافیک قابل اجرا است.

برگه سرنسخه A5 ممکن است در مواردی مانند دستیابی به دارو در سفر، استفاده در محل کوچکتر مانند مطب‌ها یا کلینیک‌ها با فضای محدود و در مواردی که نیاز به نسخه‌برداری و توزیع آسان دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

سرنسخه A5 چیست ؟

بررسی ابعاد سرنسخه A5

برگه سرنسخه A5 یک اندازه استاندارد برای چاپ برگه‌ها است؛ برگه A5 دارای ابعاد 148 میلی‌متر در 210 میلی‌متر است که یعنی عرض آن 14.8 سانتی‌متر و طول آن 20.1 سانتی‌متر است. این اندازه کوچکتر از برگه سرنسخه استاندارد (A4) است و برای مواردی که نیاز به یک برگه کوچک‌تر و جمع‌وجور باشد استفاده می‌شوند.

اکثر پزشکان ترجیحا از این سایز برگه استفاده می‌کنند زیرا باعث ارائه یک ذهنیت مرتب به بیمار می‌شود.

بررسی کاربرد سرنسخه A5

از این مدل سرنسخه به عنوان یک گواهی جمع‌وجور و کوچک، در صنعت پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی کاربردهای متنوعی دارد.

در  قسمت به برخی از کاربردهای رایج برگه ارائه شده توسط پزشک اشاره خواهیم نمود:

 • نسخه‌برداری داروها:

به‌عنوان برگه استاندارد برای نسخه‌برداری داروها استفاده می‌شود. پزشکان می‌توانند داروهای تجویز شده را در این برگه روی آن می‌نویسند و آن را به بیمار دهند. این کاربرد در مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها بسیار رایج است.

 • نوشتن توصیه‌های پزشکی:

از این برگه‌ها می‌توان برای نوشتن توصیه‌ها و راهنمایی‌های پزشکی به بیماران استفاده شود. مثلاً، پزشک می‌تواند توصیه‌هایی مانند محدودیت‌های غذایی، توصیه‌های ورزشی یا دستورات خاص را در این برگه ثبت کند.

 • ثبت اطلاعات بیمار:

برای ثبت اطلاعات بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی نیز از این برگه در این سایز استفاده شود. اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی بیمار، تاریخ تولد، شماره پرونده پزشکی و اطلاعات تماس می‌توانند در این برگه ثبت شوند.

 • استفاده در سفر:

سرنسخه A5 به‌دلیل اندازه کوچک و جمع‌وجور خود، برای استفاده در سفر و گردشگری مناسب است. برای مثال، در صورت نیاز به تجویز داروها در سفر، می‌توان این برگه را در کیف یا کیف دارو قرار داد.

در برخی موارد، ممکن است نیاز به استفاده از سایر اندازه‌های برگه سرنسخه برای درج اطلاعات تخصصی‌تر و تعداد دستورات بیشتر و یا کمترباشد؛ اما به‌صورت عمومی‌سرنسخه A5 در صنعت پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی بسیار پرکاربردتر از سایر اندازه‌ها است.

هر محیط پزشکی و کادر درمان ممکن است سیاست‌ها و قوانین خاص خود را برای استفاده از برگه‌های سرنسخه تعیین کنند؛ در موارد خاص، ممکن است نیاز به استفاده از اندازه‌های دیگری از برگه سرنسخه (مانند A4) وجود داشته باشد.

بررسی کاربرد سرنسخه A5

اهمیت استفاده از سرنسخه چیست ؟

استفاده از این ورقه‌های معتبر در محیط کادر درمان و مراقبت‌های بهداشتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در زیر به برخی از اهمیت‌های استفاده از سرنسخه اشاره خواهیم نمود.

سرنسخه به پزشکان امکان می‌دهد اطلاعات حساس بیماران را به صورت محرمانه و با حفظ حریم خصوصی ثبت کنند. این برگه‌ها معمولاً شامل اطلاعات شخصی بیماران مانند نام، آدرس و شماره تماس است و باید به طور محرمانه و امن نگهداری شوند.

مشاهده نسخه‌های درج شده که بر روی این برگه‌ها درج شده‌اند به پزشکان دیگر امکان می‌دهند اطلاعات پزشکی بیماران را به راحتی در دسترس داشته باشند. با داشتن سرنسخه، پزشکان می‌توانند اطلاعات لازم را در مورد تاریخچه بیماری، نتایج آزمایش‌ها، تجویزات قبلی و غیره بررسی کنند و از این اطلاعات برای تشخیص درست و درمان بهتر استفاده کنند.

استفاده از این برگه‌ها می‌تواند به کاهش خطاهای پزشکی کمک کند. با داشتن سرنسخه، اطلاعات دارویی به صورت دقیق و واضح به دست پزشک می‌رسد و خطاهای ناشی از خواندن اشتباه دستنویسی‌ها کاهش می‌یابد.

این برگه به پزشکان امکان می‌دهد درمان بیماران را به صورت دقیق و جامع ردیابی کنند. اطلاعات درباره داروهای تجویز شده، دوزها، روش مصرف و طول مدت درمان در آن ثبت می‌شود و با استفاده از آن، پزشکان می‌توانند درمان را بهبود دهند و تغییرات لازم را اعمال کنند.

یک وسیله ارتباطی بین بیمار و پزشک همین نسخه‌های درج شده در این برگه‌های دارای نام‌ونشان و معتبر هستند. پزشک می‌تواند توصیه‌ها، راهنمایی‌ها و دستورات خاص را در سرنسخه ثبت کند و بیمار می‌تواند با داشتن سرنسخه به طور دقیق دستورات را دنبال کند و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کند.

استفاده از این برگه‌ها به پزشکان امکان می‌دهد اطلاعات مربوط به بیماران را به صورت سازمان‌یافته و منظم ثبت کنند. این اطلاعات می‌تواند شامل تاریخچه بیماری، نتایج آزمایش‌ها، تجویزات قبلی، واکسن‌ها و سایر اطلاعات پزشکی باشد. این مدیریت اطلاعات به پزشکان کمک می‌کند تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرند و به طور کلی مراقبت بهتری را برای بیماران فراهم کنند.

بنابراین، استفاده از سرنسخه در محیط پزشکی اهمیت زیادی دارد و بهبود ارتباط بین پزشکان و بیماران، کاهش خطاهای پزشکی، حفظ حریم خصوصی بیماران و مدیریت بهتر اطلاعات پزشکی را ممکن می‌سازد.

اهمیت استفاده از سرنسخه چیست ؟

چه اطلاعاتی در طراحی سرنسخه قید می‌شود؟

هر آنچه که درمورد خودتان قرار است به بیمار نشان دهید و در ذهن آن‌ها هک کنید و متناسب با قوانین باشد قابل چاپ است. تنها کافی است که به ما بگویید چه اطلاعاتی برای درج بر روی این برگه‌ها مناسب است تا ارتباط مراجعه کننده با مرکز درمانی شما با سهولت بیشتری انجام بگیرد؛ تا تیم ارمغان گرافیک به بهترین شکل ممکن طراحی منحصربه‌فرد و مطابق با سلیقه‌تان را بر روی سرنسخه‌ها چاپ کند.

 1. اطلاعاتی که اغلب بر روی سرنسخه‌ها چاپ می‌شوند، عبارتند از:
 • نام و مشخصات درمانگاه، پزشک، کلینیک و …
 • آدرس مطب، شماره تماس برای هماهنگی و ارتباط
 • نام و نشان معنوی مرکز درمانی یا همان لوگو
 • ساعات کاری، زمان حضور مراجعه کنندگان، اطلاعات تکمیلی پزشکان خاص
 1. در بدنه‌ی سرنسخه نیز ممکن است ترجیح دهید اطلاعات خاصی چاپ شود. این اطلاعات شامل عبارات:
 • نام و نام خانوادگی بیمار
 • شماره پرونده
 • زمان آخرین مراجعه
 • محل تجویز دارو
 • محل درج دستورالعمل‌های پزشکی

و … هر آنچه که ارتباط بیمار را با پزشک آسان‌تر خواهد کرد را می‌توانید بر روی این برگه‌های معتبر پزشکی، چاپ نمایید.

چه اطلاعاتی در طراحی سرنسخه قید می‌شود؟

 بررسی نکات حائز اهمیت در طراحی سر نسخه

در طراحی سرنسخه نکاتی هستند که در کیفیت و ظاهر نهایی کار بسیار پر اهمیت هستند. رعایت این نکات باعث می‌شود تا این کاغذها با جذابیت بیشتری ایجاد شوند. در ادامه به برخی از پارامترهای مهم اشاره می‌کنیم تا شما نیز هنگام سفارش آنها را در نظر بگیرید.

 • اندازه دقیق برگه
 • ثبت اطلاعات صحیح مطب و پزشک و …
 • میزان حاشیه‌بندی
 • رعایت فرمت متناسب
 • رنگ پس زمینه و متن نوشته‌ها
 • ایجاد سایه‌روشن‌ها و طرح‌های خاص متناسب با سلیقه شما

شما می‌توانید سفارش خود را به ما در ارمغان گرافیک بسپارید تا مشاورین ما راهنمایی‌های لازم برای چاپ بهترین گزینه را به شما ارائه دهند.

اصول طراحی سرنسخه  در ارمغان گرافیک

در طراحی سرنسخه در شرکت چاپ ارمغان گرافیک، رعایت برخی اصول و نکات سر لوحه‌ی کار قرار دارد که به شدت بر روی رعایت آن‌ها کنترل و حساسیت‌های لازم اعمال می‌شود.

در ادامه برخی از اصول طراحی این برگه‌های پرکاربرد اشاره می‌کنیم:

طراحی آن‌ها باید ساده، واضح و قابل خواندن باشد. استفاده از فونت‌های مناسب و اندازه قابل قرائت، استفاده از فاصله‌های مناسب بین خطوط و کلمات، و استفاده از ساختار منظم و جامع در طراحی، کمک می‌کند تا اطلاعات مندرج به راحتی قابل فهم باشند.

در طراحی و چاپ ریسو سرنسخه، استفاده از لوگو‌های مختص به کلینیک، مطب و …به حالت روال به پزشکان کمک می‌کند تا اطلاعات خود را در ذهن بیمار هک کنند. هر قسمت از این برگه‌ها به صورت واضح و جداگانه نشان داده می‌شود. برای این منظور، استفاده از بخش‌بندی، عنوان‌های بزرگ و مشخص، و استفاده از فرمت‌بندی مناسب برای جداکنندگی بین بخش‌ها و قسمت‌ها توصیه می‌شود.

با استفاده از رنگ‌های متناسب پس زمینه و حاشیه بندی برگه‌ها، زیبایی ظاهری، تمیزی و خوانایی آن را تضمین خواهیم کرد. و همچنین فضای کافی برای ثبت اطلاعات در آن را مهیا خواهیم کرد تا پزشکان اطلاعات کامل مربوط به نسخه و دستورات را به راحتی وارد کنند و خطاهای ناشی از اشتباه در ثبت را کاهش دهند.

در طراحی سرنسخه توسط ارمغان گرافیک به جزئیات چاپ بسیار دقت می‌شود. استفاده از کیفیت مناسب کاغذ، انتخاب رنگ‌های مناسب برای چاپ، استفاده از الگوها و خطوط منظم و دقیق و رعایت نکات فنی مربوط به چاپ، بهبود کیفیت محصول نهایی را تامین می‌کند.

اصول طراحی سرنسخه  در ارمغان گرافیک

سخن نهایی

ما یک تیم طراحی و چاپ حرفه‌ای هستیم که فعالیت خود را به صورت آنلاین نیز تحت عنوان وبسایت ارمغان گرافیک انجام می‌دهیم. ارمغان گرافیک دارای سال‌ها تجربه موفق در این زمینه است و همیشه سعی دارد تا بهترین خدمات‌ به‌روز، مرغوب و باکیفیت، با رعایت استانداردهای لازم را به شما عزیزان ارائه دهد.

تنها کافی است برای چاپ سرنسخه متناسب با سلیقه دلخواه‌تان با ما تماس بگیرید تا مشاوران و متخصصان گرافیکی و باتجربه در این زمینه به شما عزیزان راهنمایی‌های لازم درمورد هر انچه که برای داشتن سرنسخه عالی و باکیفیت نیاز دارید شما را راهنمایی نمایند.