وبلاگ

سربرگ چیست ؟ انواع سربرگ

سربرگ چیست ؟ انواع سربرگ

برای هر کسب و کاری داشتن سربرگ جذاب یکی از مهمترین و ضروری‌ترین راه‌های شناسایی آن‌ها است. قطعاً در نگاه و برداشت اول به هر نامه‌‌ای، به سربرگ توجه می‌شود. سربرگ یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد در هویت یک برند است.

چگونه می‌توان بدون استفاده از سربرگ تمامی اطلاعات مهم شرکت از قبیل نام لوگو یا آدرس و شماره تلفن را درج کرد؟ قطعاً گیرندگان بر اساس تمامی این اطلاعات می‌توانند اهداف نامه را تشخیص دهند. داشتن یک حاشیه شیک و مرتب اعتبار نامه‌های شما را بالا می‌برد و نشان از یک طراحی قوی است.

شاید از نظر شما با ظهور دنیای دیجیتال سربرگ معنا ندارد؛ اما کاملاً در اشتباه هستید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی همچنان اداره‌ها نیازمند سربرگ هستند. اکنون در رابطه با اینکه سربرگ چیست و چه کاربردی می‌تواند داشته باشد، باید اطلاعات دقیق‌تری کسب کرد.

سربرگ چیست

کاربرد و ویژگی های سربرگ اداری

آیا می‌دانید سربرگ چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد؟ بسیاری از افراد با شنیدن نام سربرگ تصور می‌کنند که تنها شرکت‌های بزرگ و توسعه یافته به آن نیاز دارند. بدون شک تمامی شرکت‌های بزرگ برای مکاتبات رسمی و حتی حواله‌های کاغذی از سربرگ استفاده می‌کنند.

امروزه استفاده از سربرگ گسترده‌تر شده و در حوزه‌های دیگری نیز شاهد کاربرد سربرگ‌ها هستیم. نه تنها شرکت‌های بزرگ و پیشرفته، بلکه شرکت‌های نوپا نیز در شروع فعالیت خود و برای اعتماد مشتری باید سربرگ داشته باشند. پس ارسال نامه‌های اداری به صورت منظم و رسمی یکی از مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری اعتماد است.

سربرگ‌ها را برای ارسال نامه‌های اداری و کاری، معرفی نامه یا به طور کلی برای مکاتبات رسمی و اداری استفاده می‌کنند. این ابزار باعث هویت بخشی به شرکت می‌شوند و برای صدور فاکتور و قرارداد نیز کاربرد دارند. طراحی سربرگ با چاپ ریسو بهتر و طبیعی‌تر خواهد بود و از خاص‌ترین روش‌های چاپ است.

کاربرد و ویژگی های سربرگ اداری

مزایا و معایب استفاده از سربرگ

اکنون که می‌دانید سربرگ چیست، پس به بررسی مزایا و معایب استفاده از سربرگ‌ها نیز بپردازید. برای به رسمیت شناخته شدن نامه‌های اداری و حتی تجاری باید به فرمت خاص آنها توجه داشت. به همین منظور امروزه نامه‌ها، اسناد و مدارک مهم را در سربرگ اداری ارسال می‌کنند. سربرگ‌های اداری نیز مزایا و معایب بسیار زیادی دارند که برخی از آنها شامل:

 • جذابیت بصری

جذابیت بصری اولین و مهم‌ترین نکته‌ای است که در نگاه اول توجه مخاطب را جلب می‌کند. در صورتی که یک نامه جذابیت ندارد، چگونه مخاطب ترغیب به خواندن ‌آن شود؟ یکی از مهمترین دلایلی که به شرکت شما اعتبار می‌بخشد، دقت و سلیقه یا جذابیت بصری است. چگونه می‌توان نامه‌های اداری، فاکتور یا حتی اسناد شرکت را بدون هیچ هویتی ارسال کرد؟ حتی اگر مشتریان به شما اعتماد کرده باشند، نداشتن جذابیت بصری و درج نکردن اطلاعات شرکت نشان از بی‌نظمی و مدیریت ضعیف است.

 • نظم دهی به آرشیو شرکت

در رابطه با اینکه سربرگ چیست اطلاعات مفیدی ارائه شد اما نوبت به آن است تا به بررسی مزیت سربرگ بپردازیم. نظم دهی به آرشیو شرکت با یک سربرگ مناسب  شما را منظم‌تر و حرفه‌ای‌تر جلوه می‌دهد. برای اینکه بتوانید نظم و یکپارچگی داخل شرکت را بدون هیچ توضیح و تعریفی نشان دهید، تنها کافیست تا یک سربرگ خوب و مناسب انتخاب کنید.

 • شناسایی راحت‌تر

مهمترین عامل شناسایی مکاتبات اداری یا اسناد مهم داشتن سربرگ برای آنها است. گیرندگان یا سازمان‌های مختلف بر اساس سربرگ و اطلاعات مهم شرکت مورد نظر، سریعا آن نامه را تشخیص می‌دهند. در صورتی که نامه‌ها، اسناد و برخی از فاکتورها سربرگ نداشته باشند، ممکن است لابلای کاغذهای باطله آنها را دور بیندازید. شاید مهمترین مزیت سربرگ کردن نامه‌ها و اسناد تفکیک آنها از کاغذهای باطله باشد.

مزایا و معایب استفاده از سربرگ

برخی از معایب استفاده از سربرگ

قبل از اینکه با معایب استفاده از سربرگ آشنا شوید، ابتدا توضیح دادیم سربرگ چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد. اگرچه سربرگ‌ها در کادر اداری به عنوان ضروریات اداره شناخته می‌شوند؛ اما دارای معایبی هستند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد گسترش علم گرافیک و کاربرد بسیار زیاد آن هستیم.

به جرات می‌توان گفت که امروزه سربرگ‌ها را به عنوان کاغذهای مخصوصی در ادارات و سازمان‌ها با یک ساختار خاصی مورد استفاده قرار می‌دهند. این سربرگ‌ها شامل کاغذهای یک رویی هستند که هرگز نمی‌توانید از روی دیگر آنها استفاده کنید. آیا استفاده نکردن از روی دیگر سربرگ باعث صرفه‌جویی در مصرف کاغذ نمی‌شود؟

برخی از معایب استفاده از سربرگ

هر سربرگ شامل چیست؟

قبل از سفارش طراحی و ساخت سربرگ باید بدانید سربرگ چیست و هر سربرگ شامل چه مواردی است؟ برای طراحی سربرگ اطلاعات و بخش‌های مختلفی برای آن در نظر می‌گیرند که شامل:

 • نام کسب و کار

در هر حیطه‌ای که هستید، باید نام کسب و کار و شرکت خود را در سربرگ درج کنید. معمولا نام کسب و کار در بخش بالایی سربرگ به گونه‌ای قرار می‌گیرد که مشتری در نگاه اول آن را ببیند.

 • لوگوی شرکت

لوگو یا شعار معروف شرکت نیز باید در سربرگ قرار بگیرد و معمولاً هم در قسمت بالایی درج می‌شود. لوگو در نزدیکی نام کسب و کار یا برند قرار می‌گیرد و باید طراحی آن به گونه‌ای باشد که برای همیشه در ذهن مخاطبان باقی بماند.

 • اطلاعات تماس

اطلاعات تماس در حد ضروری که مشتری بتواند به راحتی با شما ارتباط برقرار کند باید در سربرگ درج شود. معمولا اطلاعات تماس را در قسمت بالا و کنار نام برند یا لوگو درج می‌کنند.

 • آدرس

اطلاعات مربوط به آدرس به عنوان یکی از ضروری‌ترین قسمت‌های سربرگ را فراموش نکنید. با درج آدرس مشتریان مطمئن می‌شوند که شما واقعی هستید و شاید بخواهند به صورت حضوری با شما ارتباط داشته باشند.

 • آدرس ایمیل و وب سایت

اطلاعاتی مربوط به آدرس ایمیل و وب سایت خود را فراموش نکنید، شاید مشتری‌ها بخواهند به صورت اینترنتی و از طریق ایمیل با شما در ارتباط باشند.

هر سربرگ شامل چیست؟

انواع سربرگ

سربرگ‌های مختلفی وجود دارد که تمامی شرکت‌ها یا کسب و کارها می‌توانند از آنها استفاده کنند. سربرگ از نظر جنس کاغذ، سایز، گرماژ، تعداد رنگ و حتی شیوه طراحی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.

انواع سربرگ از نظر سایز

سایز A4

پرکاربردترین نوع سربرگ است که برای مکاتبات اداری و رسمی از آن استفاده می‌کنند.

سایز A5

برای تهیه سربرگ‌های حرفه‌ای و مکاتبات اداری خیلی کوتاه این نوع سربرگ به کار می‌رود.

سایز A6

این سربرگ کاربرد چندان زیادی ندارد و معمولاً به عنوان دفترچه یادداشت از آن استفاده می‌کنند.

انواع سربرگ از نظر جنس کاغذ

برای طراحی و چاپ سربرگ معمولاً از کاغذهایی استفاده می‌کنند که دستگاه پرینتر با مشکل مواجه نشود. برای انتخاب جنس کاغذ سربرگ به کیفیت و قیمت آن نیز باید توجه کرد.

 • تحریر ۸۰ گرمی
 • تحریر ۱۰۰ گرمی
 • تحریر ۱۲۰ گرمی

انواع سربرگ

نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ اداری

برای شناسایی یک شرکت، درج برند روی سربرگ نقش بسیار مهمی دارد و انتخاب یک سربرگ مناسب هویت شرکت را قدرتمندتر می‌کند. به خوبی می‌دانید سربرگ چیست و چه مزایایی دارد و حتی در رابطه با معایب آن نیز اطلاعاتی کسب کردید. مزایای استفاده از سربرگ برای اداره‌ها و سازمان‌ها باعث شده تا همچنان این ابزار مورد توجه باشند. برای طراحی و چاپ سربرگ اداری باید به چند نکته مهم توجه کنید که شامل:

 • انتخاب کاغذ

یکی از مهمترین نکاتی که در طراحی و چاپ سربرگ اداری کمتر کسی به آن توجه می‌کند، انتخاب یک کاغذ مناسب است. کیفیت و جنس کاغذ می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری برای جلب توجه مشتریان شما داشته باشند.

 • مشخصات

سربرگ برای نامه اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس باید شماره نامه، پیوست و تاریخ داشته باشد. در صورتی که نامه‌ها و اسناد اداری فاقد سربرگ هستند و در آنها شماره نامه پیوست و تاریخ درج نشده، چگونه می‌توان نامه آن سازمان را به رسمیت شناخت.

 • طراحی

برای طراحی و چاپ سربرگ اداری حتماً به رنگ بندی آن توجه کنید. برای انتخاب رنگ بندی مناسب سربرگ باید حتماً به لوگوی اصلی شرکت توجه داشته باشید. سربرگ‌های اداری معمولاً با رنگ‌های تیره و به صورت ترکیبی طراحی می‌شوند؛ زیرا در این صورت تاثیرگذاری بیشتری دارند.

 • فونت

فونت سربرگ دیگر نکته مهمی است که هنگام طراحی باید مورد توجه قرار بگیرد. برای سربرگ‌های اداری معمولاً فونت ۱۰ تا ۱۴ را در نظر می‌گیرند؛ چرا که این فونت استاندارد هستند.

 • چیدمان

نوع مشخصاتی که در سربرگ ذکر می‌شود نیز می‌تواند نتیجه مطلوبی روی طرح شما داشته باشد. چه نوع مشخصاتی را برای سربرگ خود انتخاب می‌کنید؟ قرار است این مشخصات دقیقاً در کدام قسمت سربرگ قرار بگیرند؟

نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ اداری

نتیجه

استفاده از کاغذ برای نوشتن نامه و فاکتور در شرکت‌های مختلف اصلاً جالب نیست، قطعاً باعث زیر سوال بردن برند می‌شود. برای شناساندن شرکت، برند یا سازمان خود و تاثیرگذاری بیشتر روی مخاطب چرا نباید از سربرگ‌های اداری استفاده کرد؟ تمامی کسب و کارها برای پیشرفت و جلب توجه مخاطب و مشتریان خود نیاز به سربرگ اداری دارند. بدون شک استفاده از سربرگ باعث اعتبار بخشیدن به کسب و کار شما می‌شود. شرکت‌های زیادی هستند که می‌توانید طراحی و چاپ سربرگ اداری متناسب با کسب و کار خود را به آنها بسپارید.

صنعت چاپ یکی از مهم‌ترین صنایعی است که امروزه در حوزه‌های مختلفی از خدمات این مجموعه بهره‌مند می‌شوند. چاپ ریسوگراف یکی از محبوب‌ترین خدمات این شرکت‌ها است که برای جذابیت بیشتر و به دلیل سازگاری با محیط زیست مورد توجه قرار دارد. هم اکنون شرکت ارمغان گرافیک به عنوان یکی از شرکت‌های چاپ، خدمات متنوعی از قبیل چاپ سربرگ با بالاترین کیفیت به مشتریان ارائه می‌دهد. اکنون پس از بررسی اینکه سربرگ چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد، می‌توانید از تخصص ارمغان گرافیک برای طراحی بهترین سربرگ‌ها استفاده کنید.

اگر به دنبال طراحی سربرگ برای کسب و کار خود هستید، ارمغان گرافیک یک انتخاب عالی است. آنها طیف گسترده‌ای از خدمات را با قیمت‌های مقرون به صرفه ارائه می‌کنند و می‌توانند به شما کمک کنند تا سربرگی را ایجاد کنید که به بهترین وجه برند شما را نشان دهد.

چاپ فوری ریسو راه‌حلی ایده‌آل برای کسب و کارهایی است که به دنبال چاپ باکیفیت و در عین حال مقرون به صرفه هستند. این روش چاپ، تصاویری واضح و شفاف را با قیمتی مناسب ارائه می‌دهد و برای طیف گسترده‌ای از محصولات مانند فاکتور، پاکت عکس، بروشور، تراکت و … مناسب است.

سوالات متداول

آیا برای سربرگ جایگزین مناسبی وجود دارد؟

خیر، با وجود پیشرفت تکنولوژی هیچ جایگزین مناسبی برای سربرگ وجود ندارد.

با توجه به معایب سربرگ آیا خرید آن برای شرکت‌های مختلف توصیه می‌شود؟

بله، به خوبی می‌دانید سربرگ چیست و با چه اهدافی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس با اهمیت استفاده از آن برای سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز باید آشنا باشید. سربرگ‌‌ها دارای مزایای بسیار زیادی هستند و تمامی سازمان‌ها، اداره‌ها و شرکت‌ها به این ابزار وابسته خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *